PfSense Bandwith Ayarı

tarafından
254
PfSense Bandwith Ayarı

Bu yazıda pfSense firewall üzerinde limitleme özelliğinden bahsedeceğim. Limitleme özelliğini kullanarak local ağ kullanıcıları için veya network aralığı için upload/download hızlarını belirleyerek sizin istediğiniz hız limitinde internet’te gezmelerini sağlayabilirsiniz.

İlk önce herhangi bir kullanıcı üzerinden internet upload/download hızlarını öğrenelim.

1

Source adresses : Kullanılan bandwidth değerini her kaynak ip adresine verir. Örneğin; ben geliyorum 2mbit alıyorum diğeri geliyor 2mbit alıyor gibi.)

Destination adresses: Kullanılan bandwith değerini network aralığına verir ve herkes verilen bandwidth değerinden azcık azcık kullanır. Kısacası güçlü olan kazanır.

Ana menüde bulunan Firewall > Traffic Shaper > Limiter > adımları takip edildikten sonra + butonuna tıklayarak yeni bir kural oluşturulur.

2

Upload kuralı için ayarlar aşağıdaki gibidir. Upload hızını 2mbit olarak ayarladım siz istediğiniz gibi hız değerini değiştirebilirsiniz. Ayarlar yapıldıktan sonra alt satırdan Save butonuna tıklayarak ayarlar kaydedilir.

3

Download kuralı için ayarlar aşağıdaki gibidir.

4

Kurallar oluşturulduktan sonra sıra geldi bu kuralları uygulayacağımız network aralığına veya siz bir grup açıp o grup için limitleme uygulayabilirsiniz bu örnekte bütün kullanıcılar için limitleme uygulanacaktır. Ana menüde Firewall > Rules > LAN > + > butonuna tıklayarak yeni kural oluşturulur daha sonra en alt satırda In/Out bölümü bulunup limitleme kuralları ilk önce upload ikincisi download olacak şekilde ayarlanır.

5
1. Action Pass
2. Interface LAN
3. Protocol Any
4. Source LAN Subnet
5. Destination Any
6. Description

Ayarlar kaydedildikten sonra aşağıdaki gibi bir resim ile karşılaşacaksınız.

6

Makalenin başında internet hızı için örnek bir resim paylaştım aynı kullanıcı üzerinden internet hızlarını yeniden test ediyorum ve gördüğünüz gibi 2mbit üstüne çıkamıyor.