Metro Ethernet Kurulumu (Tplink Router)

tarafından
318
Metro Ethernet Kurulumu (Tplink Router)

Türk Telekom veya farklı ISS’lerden Metro Hizmeti aldığımızda kurulum noktasında Türk Telekom veya ISS firmalarından kurulum konusunda destek vermemektedir.

Öncelikle bir Router’a sahip olmanız gerekiyor. Şunu unutmayın DSL veya VDSL modemlerde bir router’dır.  Bu örneğimizde Tplink modem üzerinde Metro Kurulumu yapmayı göstericem.

Fakat size tavsiyem Endüstriyel bir cihaz almanızdır( Sophos , Huawei , Fortigate ).  tabiki bu cihazların  Lisans ücretleride vardır.

Lisans ücreti ödemeyeyim endüstriyel bir cihaz olsun derseniz. Draytek  ve Pfsense bakabilirsiniz veya Ubuntu , Centos  kurup iptables radius gibi kavramlarla bir Firewall oluşturabilirsiniz.

Normal şartlarda Türk Telekom’dan metro hizmeti aldığınızda Binanıza kadar istedğiniz yere sistem odanıza kadar bir fiber kablo getirir. Yanında birder Huawei yada Alcatel  marka Fiberi sonlandırmak için Switch getirecektir. Bu switch’in ücretini sizden aylık olarak alır. Siz isterseniz switch almayıp switch’i kendimde var diyip sözleşmenizi ona göre yapabilirsiniz.

Bu yazımızda Switch Türk Telekomdan olduğunu varsayarak kurulumu yapıcaz. Fiberi sonlandırdığınız switch size aitse yorum olarak yazın yardımcı olayım.

Türk Telekom switch’in genelde 5 nolu porttan metro hizmetinizi alabilirsiniz  ve İp adresleriniz budur denir ve bir laptop bağlayarak internete çıkış yaptığı gösterilecek Türk Telekom personeli tarafından Metro Ethernet hizmeti teslim edilerek size bırakılır.

Türk Telekomdan almanız gereken 2 bilgi vardır.  TT’ye ait switch üzerinde kaçınca portta Metro hizmeti var. İkinicisi İp adresiniz nedir ?

Örneğin Türk Telekom verdiğini İp bu olsun ;
İp : 195.175.86.66
Subnet : 255.255.255.252
Gateway : 195.175.86.65

İşte buradan sonra işlemlerimiz başlıyor.

 1. Adım TT’ye ait switch 5 nolu portuna bir ethnernet kablosu bağlayıp modemizin WAN portuna girelim.
 2. Modem arayüzüne girelim. Network > WAN bölümüne giriş  Wan Connection Type :  Satatic IP yapıyoruz.
 3. Static Ip bölümüne Türk Telekom’dan almış olduğumuz ip adreslerini giriyoruz. Dns kısmına Türk Telekom DNS giriyoruz.
  1.  Ip Adress : 195.175.86.66
  2. Subnet Mask : 255.255.255.252
  3. Gateway : 195.175.86.65
  4. Primay DNS : 195.175.39.39
  5. Secondary DNS : 195.175.39.40
 4.  Save diyip kaydediyoruz.

Metro Ethernet Kurulumu tamamdır. Artık WAN portuyla Türk Telekom’a ait Metro Ethernet hizmeti kullanıma açılmıştır. Modemin Lan Portlarını kullanabilir. Wifi üzerinden internet çıkışlarını sağlayabilirsiniz.

Metro Ethernet’te  Bakır Kablo ile 1000 Mbps Upload/Download Simetrik hız alabilirsiniz.

Fiber Kablo ile 10 Gbps  Upload/Download Simetrik hız alabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz için yorum ve mail olarak iletişime geçebilrsiniz.

Kurulum için firma arasanız.  www.goksis.com iletişime geçebilirsiniz.