IBM Mali Bellek Eşleşme Hatası

tarafından
469
IBM Mali Bellek Eşleşme Hatası

Merhabalar,

IBM Mali bellek (KR04 Termal Yazıcı, 3FINTERNALPRINTER) bir çok adı hangisi kullanırsanız, acil durumlarda bir tane kasanız bozulduğu varsayalım veya başlıktaki gibi Mali Bellek Eşleşme hatası alıyorsunuz.

Durduk yere bu hatayı veriyorsa mali bellek kontrol kartında veya fiscal’da bir problem olmuş olabilir, mali belleğiniz sıfırlamış olabilir vs. vs.

HATANIN GİDERME YOLU : 2016 Yılı IBM Mali Bellek Kodu : “40” peki bu kodu nasıl kullanıyorsunuz.
Tarihin 01.02.2016 olduğunu ele alalım aşağıdaki şekilde yazıcaksınız.
FORMÜL : IBM KODU + Günü Tersten + Ay Tersten =   “401020″  girip giriş diyorsunuz.  Kasanız açılıyor..

Z alıp kontrol edin tarih saat ve z raporu sıfırlamış olabilir. Eğer ki sıfırladıysa sadece mali belleğinizi alıp IBM servisine veya Çağrı açtırırsınız gelirler ve tarihi ve saati set ederler. Z raporunuda eğer kasanız o ana kadar online ise KDV Raporları kısmından  raporu alıp IBM servise veriyorsunuz.Size z raporunu çıkartıyor. Yok online çalışmıyordu derseniz. Kasanın içine giriniz. GENIUS/POS/DB/GNPTRC.LOG  bu dosya kasanızın o günki satış raporudur. Bunu genius programına manuel olarak işletiyorsunuz.. ve Genius Office > Raporlar > Kasa/Kasiyer Raporları > Kdv Raporları kısmından raporu çekip IBM servise veriyorsunuz.

Yukarıdaki aşama arızalı olduğunda yapılacaklar.

Siz Mali belleğinizi bi yan taraftaki kasaya aktarmak istiyorsunuz bunu ele alırsak,  Yan tarafaki kasada satış varsa Z raporu alın.  Mali belleği söküp yan tarafa alın ve kasanızı açın Mali bellek eşleme hatasını yukarıdaki şekilde kodla girip geçiniz. ve kullanmaya başlayabilir siniz.  (Pek tavsiye edilmeyen bir yöntem ama acil durumlarda hayat kurtabilir) Diğer arızalı mali belleğiniz geldiğinizde aynı kasada kullanmanız tavsiye edilir.