Genius Office Mağazacılık Programı Kurulum ve Ayarlar (IBM)

tarafından
636
Genius Office Mağazacılık Programı Kurulum ve Ayarlar (IBM)

Merhaba,

Bügün mağazacılık’ta kullanılan IBM yazarkasalar backoffice programı Genius Office 2.51 kurulum ve ufak tefek ayarlarını göstermeye çalışıcam.

Yazının sonundaki link’ten gerekli dosyaları indirin. Genius Setup rar dan çıkarıp normal program kurar gibi kurup next next finisle bitirin. Bunu mutlaka kurmanız gerekmektedir. System32 içersine ilgili dll dosyaları atması gerekiyor.

Daha sonra OldNetbui içersindeki KUR.bat dosyasını çalıştırın. 4694 ve SUREPOS 722 yazarkasalarda eski bir iletişim protokolü olan NETBUI ile haberleşmektedir. Yoksa kasalarınız PC ile haberleşmez. Kurduktan bunu ethernet kartına tanıtmanız gerekiyor.  Aşağıdaki resimden görebilirsiniz. 

Ethernet Kartı özellikler>  Yükle > İletişim Kuralı A> IPX/SPX ve NETUBUİ

netbuipxspx

Bunu yaptıktan sonra bitmedi aşağıdaki resimdeki gibi IPX/SPX > Özellikler > Çerçeve Türü > Ethernet 802.2 yapıyorsunuz. Bu isteği bağlı 802.3’de olabilir kasanız içersindeki NET klasöründe Network.ini dosyanını’da aynı şekilde 802.2 yapıyorsunuz.

ipx-spx-ayarlari

Pc tarafında daha sonra pc nin ismini koyun istediniz herhangi birşey olabilir türkçe karekter olmasın yeter. “genius_server” örnegin koydum. bir tanede kasaların bağlanması için administrator yetkili kullanıcı açın ve şifre koyun. Ben kullanıcı NET şifresi : NET olan bir admin yetkili kullanıcı açtım. Guest hesabını aktifleştirin. 4694 kasalar GUEST’den bağlanabiliyor bazen

Genius Office kurulu olduğunu dizine geçin > C:\Genius\Office\  bunun içersinden GnConfiguration.ini dosyasını açın  Store Number= 1 (Mağazanın lokasyon numarasını girin)

POS Common Directory=c:\Genius\Network\Update    > Kasa fiyat kullanıcı stok kartları değişiklerin kontrol edileceği klasör
POS Transaction Directory=c:\Genius\Network\Trans  > Online olarak kasalardan yapılan satışların pc tarafında yazacağı klasör

[POS]
Pos0001 Path=c:\Genius\Network\Update\GnPos.001
Pos0002 Path=c:\Genius\Network\Update\GnPos.002

Yukarıdaki şekilde kaç tane kasanız varsa kopyala yapıştır ile çogaltıp numaraları değiştirin. ve Genius klasörünün içersine Network klasörü açıyoruz onun içersinde Trans ve Update klasörü oluşturup Update’in içersine siyahla yazdığım klasörler açın GnPos.001 , GnPos.002  bunlar pc den bilgi aktardığınız esnada bu klasöre yazmakta ve yazarkasa’nız buradaki değişiklikleri çekip kendi içersine yazar.

Şimdi C:\Genius\ klasörüne geçin Network klasörüne paylaşım izni verin. NET adında bir kullanıcı açmıştık full yetki verin. Pc restart edin. Pc tarafındaki ayarlar bu kadar.

Genius Office.exe Ayarları >  Genius Office çalıştırdığnızda Licence Kodu isteyecektir. Giriniz : )

magaza_tanimi

Yukarıdaki gibi mağazanızda çıkmasını istediğiniz fişlerde gözükecek mali adres bilgilerinize girin.  Şub Adınızı girin en önemlisi Şube tanımın yanındaki 1 lokasyon numaranız yani Gnconfigurasyon.ini deki Store Number ile aynı olmassa Kasalar haberleşmez. GeniusSi programınız çalışmaz.

kasalar

Tanımlar > Kasalar > Yenikayıt > No = 1 Ad = POS001
Tanımlar > Kasalar > Yenikayıt > No = 1 Ad = POS002

Kaç tane kasanız var ise o kadar tanımlayınız GnConfigurasyon.ini ile kesinkle yazdıklarınız aynı olmak zorunda yoksa çalışmaz.

Gerisini kurcayalarak çözebilirsiniz. KDV tanımları Şablonlardan Kullanıcı şablonları oluşturup yetkilerini ayarlayıp ondan sonra kullanıcı tanımlarını yapın.

GeniusOffice – Ana yazılım programıda denebilir tanımlanır, stoklar, raporların yönetildiği arayüz
GeniusOPA –  Dışarıdaki bir veriyi içeriye database’sinize veya içerdekini dışarıya aktarabilirsiniz. (Örn. Toplu stok kartı veya fiyat aktarımı gibi)
GeniusPCN –  Kasa yönetimi X raporu Z raporu kasaya fiyat değişiklikleri stok kartları kasiyer tanımları her türlü bilgiyi aktarabileceğiniz arayüz
GeniusSI – Kasalar ile sunucu arasında sürekli  online olarak senkronisazyon ile birbirini kontrol eder. Sürekli açık olması gereklidir.
GeniusSCC – Genius kasa ile müşteri tanımlama takip işlemlerinin konfigürasyonu burada yapılır.
GeniusNET – Müşteri kartı  ile müşteri kayıtları arasında sorgulama sisteminin çalışması için çalışması gereken bir uygulama.
GeniusService – Database’de stok kartları fiyat değişiklikleri silme logları kontrol etmek için kullalır. ( IT haricinde kullanılmasını uygun görmüyorum)

Şimdilik bu kadar gerisi fantazisi zaten 4694 , Surepos 722, Surepos 723, Surepos743 , Surepos745  tüm kasalarda kullanabilirsiniz. Merak ettiğiniz birşey var ise İletişim formu veya mail yoluyla iletişime geçebilirisiniz.

İndirme Linki : DOSYALAR